Navigācija
Your Cart

Eksperimentē ar ķermeņa temperatūras mērīšanu skolās

Eksperimentē ar ķermeņa temperatūras mērīšanu skolās
Eksperimentē ar ķermeņa temperatūras mērīšanu skolās

SIA “Baltijas Elektro sabiedrības” ir uzņēmums, kas nodrošina elektrības nokļūšanu no hidroelektrostacijām līdz mājas slēdzim. Līdz ar pandēmiju tas iesaistījies arī viedo tehnoloģiju biznesā, eksperimentālā kārtā Ādažu pamatskolā uzstādot iekārtas ķermeņa temperatūras mērīšanai. Par šo projektu un citām iecerēm attiecībā uz viedpilsētas koncepta popularizēšanu aprunājāmies ar uzņēmuma valdes locekli Edgaru Bergholcu.

Labs of Latvia:  SIA “Baltijas Elektro sabiedrībai” ir vairāk kā 25 gadu pieredze elektromateriālu vairumtirdzniecībā. Kādi ir uzņēmuma pirmsākumi?

Edgars Bergholcs: Uzņēmumā es pats strādāju septiņus gadus, taču pirmsākumi ir meklējami jau krietni agrāk. Latvijā vajadzēja kvalitatīvus elektromateriālus, tāpēc radās uzņēmums. 2000. gadu sākumā uzņēmumu nopirka “Würth” grupa, taču pozitīvi, ka joprojām esam neatkarīgi un neatkarīgi pieņemam visus lēmumus. Tā ir vāciešu pieeja – uzticēt vadības grožus cilvēkiem, kuri vislabāk saprot vietējo tirgu, nevis diktēt noteikumus pašiem, nepārzinot iekšējo vidi. Mēs augam ļoti strauji un jau atrodamies Latvijas vadošo uzņēmumu sarakstā. Mēģinām iet līdzi laikam un rast jaunus risinājumus.

Nesen uzņēmums saņēma sertifikātu ķermeņa temperatūras mērierīču uzstādīšanā sabiedriskās ēkās. Kā nonācāt pie šī darbības virziena?

Protams, jāatzīst, ka grūdiens bija Covid-19 vīrusa izraisītā krīze pasaulē. Tā kā es tikko Šveicē pabeidzu četru gadu maģistra programmu krīzes vadībā, tad man bija lielāks priekšstats par to, kas ir jādara šādos apstākļos.

Ja seko līdzi tendencēm un meklē risinājumus esošajām problēmām, var atrast jaunus darbības virzienus.

Mans labs draugs no Itālijas, Florences, kuram pieder uzņēmums “L.E.F. S.R.L”, piedāvāja man sadarbības iespējas. Tas ir liels tehnisko risinājumu ražotājs Itālijas dzelzceļam. Uzņēmuma vadītājs atsūtīja papildus informāciju par šo darbības virzienu, un mēs sapratām, ka vēlamies to darīt. Jā, šo risinājumu aktualizēšanos var saistīt ar Covid- 19, taču tieši skolas un bērnudārzi ir vietas, kur mūsu bērni saslimst ar gripu un rota vīrusu. Tāpēc šo ķermeņa temperatūras mērierīču izmantošana sabiedriskās ēkās ļauj samazināt saslimšanas riskus.

Ādažu vidusskolas sākumskola ir pirmā vieta Latvijā, kur ir uzstādīta digitālā ķermeņa temperatūras mērīšanas ierīce. Kurš bija iniciators šai idejai?

Tā bija mana iniciatīva, jo mani bērni mācās Ādažu izglītības iestādēs. Pirmkārt, lai varētu kaut ko pārdot, vispirms produkts ir jāiepazīst ne tikai teorijā, bet arī praksē. Otrkārt, tika pieņemts lēmums nopirkt produktu un izmēģināt reālajā dzīvē. Tā es devos pie Ādažu novada domes priekšsēdētāja Māra Sprindžuka un izteicu piedāvājumu par iekārtas uzdāvināšanu. Ņemot vērā faktu, ka Ādaži ir progresīvs novads un seko līdzi jaunākajām tendencēm, nebija ilgi jāgaida līdz piedāvājuma apstiprināšanai.

Ierīcē, kas mēra ķermeņa temperatūru, ir divas kameras – termokamera un optiskā kamera. Kā darbojas šī tehnoloģija?

Viena kamera, kas ir aprīkota ar telpas temperatūras uzturēšanas sensoru, novēro izmaiņas telpā. Otra kamera filmē un raida staru uz cilvēka ķermeni. Tā ir ļoti precīza, jo mērījuma kļūda ir 0,1 grāds pēc Celsija. Daudzviet pasaulē tiek izmantoti digitālie ķermeņa temperatūras mērītāji, kas tiek novietoti nelielā atstatumā no pieres. Taču tiem ir savi trūkumi, jo temperatūras nolasīšanas brīdī mērījumu ietekmē arī apkārtējās vides apstākļi. Mūsu uzstādītās iekārtas otrā kamera mēra tikai cilvēka ķermeņa temperatūru. Ja, piemēram, nākot iekšā pa durvīm, cilvēkam rokās ir karsta krūze, tā neietekmē mērījuma rezultātu. Tāpat ķivere netraucē mērījuma veikšanai. Tāpēc – ja valstī ar likumu izsludina obligātu sejas aizsargmasku lietošanu sabiedriskās vietās, nav problēmu programmatūrā ievietot šādu parametru, tādējādi saglabājot precīzu ķermeņa temperatūras nolasīšanu.

Gadījumā, kad bērnam vai pieaugušajam ir konstatēta paaugstināta temperatūra, sistēma nosūta brīdinājumu skolas dežurantam. Tas nozīmē, ka tālāk persona tiek nogādāta pie skolas medmāsas, kura lemj par tālāko rīcību.

Latvijas epidemiologi diezgan neviennozīmīgi izsakās par Covid-19 iespējamo otro vilni, jo tas ir grūti paredzams. Taču, tuvojoties gada aukstajam periodam, palielinās arī citu saslimšanu skaits. Vai esat saņēmuši vēl kādus sadarbības piedāvājumus?

Jā. Vispirms ir jāpārbauda sistēmas darbība, lai pēc tam varētu piedāvāt šo risinājumu citām pašvaldībām. Tāpēc prezentācijas pasākumā Ādažu vidusskolas sākumsskolā piedalījās apkārtējo Rīgas pašvaldību pārstāvji. Mūsu nākotnes plānos ietilpst šo iekārtu uzstādīšana daudzviet Latvijā, lai nodrošinātu slimību profilaksi. Un nerunājam jau tikai par Covid-19 vīrusu, jo, kamēr bija attālināto mācību režīms, mani bērni nesaslima ne reizi. Tas ir nozīmīgs rādītājs.

Kādos vēl inovatīvos projektos Jūs plānojat piedalīties?

Pašlaik mūs interesē “smart city” jeb viedpilsētu risinājumi. Mēs izglītojam pašvaldības tieši jautājumos, kas attiecas uz gudro pilsētu apgaismojumu. Tas ir ļoti interesants produkts ar lielu potenciālu nākotnē. Ielu apgaismojums ir liela izdevumu pozīcija pašvaldību budžetos. Viedpilsētu risinājumi ļauj pielāgot gaismas intensitāti atkarībā no automašīnu plūsmas. Tas ir būtisks priekšnoteikums energoefektivitātei.