Navigācija
Your Cart

Valsts atbalsts saules paneļu uzstādīšanai (No 09.03.)

Valsts atbalsts saules paneļu uzstādīšanai (No 09.03.)
Valsts atbalsts saules paneļu uzstādīšanai (No 09.03.)

Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana mājsaimniecībās – atbalsts atjaunojamo energoresursu izmantošanai.

________________________________________

PAR KONKURSU

Avots:ŠEIT

Links uz pieteikuma veidlapu: ŠEIT

_______________________________________

Konkursa mērķis ir samazināt oglekļa dioksīda emisijas mājsaimniecībās, atbalstot siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanas iekārtu iegādi uzstādīšanai dzīvojamās mājās, lai nodrošinātu siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanu un piegādi mājsaimniecības vajadzībām, vai mājsaimniecību pieslēgumu izveidošanu centralizētajai siltumapgādes sistēmai.


Konkursā plānots atbalstīt esoša fosilos energoresursus izmantojoša apkures katla nomaiņu pret jaunu siltumenerģijas ražošanas iekārtu:

  • koksnes biomasas katla, kas piemērots granulu kurināmajam, ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 50 kW
  • saules kolektoru sistēmas ar akumulācijas tvertnes tilpumu līdz 400 l
  • siltumsūkņa (gaiss, ūdens, zeme) ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 50 kW

Papildus varēs uzstādīt jaunas elektroenerģijas ražošanas iekārtas (mikroģenerātorus):

  • saules elektrostacijas (saules paneļi un invertors) ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 11,1 kW
  • vēja elektrostacija (vēja ģenerators un invertors) ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 11,1 kW

Kopējā dzīvojamā mājā atļautā elektroenerģijas ražošanas iekārtu jauda nepārsniedz 50% no pieslēgumā atļautās maksimālās patēriņa slodzes (izņemot, ja dzīvojamā māja nav pieslēgta elektroenerģijas sistēmai - sadales tīklam).

Par mikroģeneratoru tiek uzskatīta elektroenerģijas ražošanas iekārta, piemēram, saules, vēja sistēmas un ar tām saistītās iekārtas, piemēram, invertors. Mikroģeneratori paredzēti maiņstrāvas elektroenerģijas ražošanai ar vienas vai trīs fāžu spriegumu un darba strāvu līdz 16 A.

Vienas fāzes elektrotīklā tas atbilst 3,7 kW, bet trīs fāžu elektrotīklā – 11,1 kW jaudai.

Sīkāka informācija par mikroģeneratoru pieslēgšanu ir atrodama AS Sadales tīkls tīmekļa vietnē.

Projekta iesniedzējs ir fiziska persona – Latvijas Republikas pastāvīgais iedzīvotājs, kurai zemesgrāmatā nostiprinātas īpašuma tiesības uz dzīvojamo māju un kura iesniedz projekta iesniegumu.

Konkursā var piedalīties arī, ja dzīvojamai mājai ir vairāki īpašnieki un visi dzīvojamās mājas īpašnieki iesniedz  piekrišanas vēstuli par projekta iesniedzēja plānotajām konkursa ietvaros atbalstāmajām aktivitātēm kopīpašumā, kas ir notariāli apliecināta vai parakstīta ar drošu elektronisko parakstu, kas satur laika zīmogu.


Projekta izmaksas ir radušās pēc noteikumu spēkā stāšanās dienas, taču ne vēlāk kā līdz brīdim, kamēr beidzas noteikumu 4. punktā minētais atbalsts (20 000 000 euro), bet ne ilgāk kā līdz 2023. gada 31. decembrim.

Konkursa ietvaros vienam projektam pieejamais maksimālais atbalsts ir 15 000 euro un maksimāli pieļaujamā atbalsta intensitāte nepārsniedz 70% no siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanas iekārtas iegādes vai mājsaimniecības pieslēguma centralizētajai siltumapgādes sistēmai izveides izmaksām, nepārsniedzot šo noteikumu 1. pielikumā noteikto atbalsta apjomu atkarībā no konkrētas atjaunojamo energoresursu iekārtas un tās parametriem.

Piemērs - projekta izmaksas pārsniedz maksimālās izmaksas (informācija par atbalsta likmi var tikt precizēta):

Projektā uzstāda saules paneļus ar nominālo jaudu 4.5kW par kopējo līguma summa 3500 euro ieskaitot PVN. Maksimālās projekta attiecināmās izmaksas saskaņā ar noteikumu 1. pielikumu ir 2200 euro. EKII finansējums - atbalsts ir 2200 euro (3500 euro x 70% > 2200 euro). Projekta iesniedzēja finansējums ir 3500 euro - 2200 euro = 1300 euro.


Piemērs - projekta izmaksas nepārsniedz maksimālās izmaksas:

Projektā uzstāda saules paneļus ar nominālo jaudu 4.5kW par kopējo līguma summa 2250 euro ieskaitot PVN. Maksimālās projekta attiecināmās izmaksas saskaņā ar noteikumu 1. pielikumu ir 2200 euro. EKII finansējums - atbalsts ir 70% x 2250 euro = 1575 euro. Projekta iesniedzēja finansējums ir 2250 euro - 1575 euro = 675 euro.

Projekta izmaksu attiecināmību pamato ar:

  • pieņemšanas-nodošanas aktu
  • samaksu apliecinošiem dokumentiem - maksājuma dokuments vai kases čeks (darījuma informācija var tikt nosūtīta VID nodokļu nomaksas pārbaudei) vai nomaksas pirkuma līgums iekārtas iegādei
  • dokumentu, kas apliecina atslēgšanos no dabasgāzes pieslēguma (ja attiecināms)
  • līgumu par mājsaimniecības pieslēgumu centralizētai siltumapgādes sistēmai (ja attiecināms)

Iekārtas var iegādāties slēdzot līgumu par patēriņa kredītu (preces pirkumu ar pēcapmaksu), ja īpašuma tiesības uz iekārtu pāriet pircējam dienā, kad pircējs pieņem iekārtu (paraksta pieņemšanas-nodošanas aktu).


Maksājuma dokumentu, kases čeka, pieņemšanas-nodošanas akta datumiem ir jābūt pēc Ministru kabineta noteikumu spēkā stāšanās.

Ja par projekta iesniegumā norādīto iekārtu ir veikts avansa maksājums pirms Ministru kabineta noteikumu spēkā stāšanās un tas tiek iesniegts kā pamatojošais dokuments samaksas veikšanai, tad tāda iekārta nebūs attiecināma.

IETEIKUMI:

Par projektā uzstādīto iekārtu darbību atbild projekta iesniedzējs - dzīvojamās mājas īpašnieks.

Iesakam rūpīgi izvēlēties iekārtu pārdevēju vai uzstādītāju vai pakalpojuma sniedzēju.

Galvenie kritēriji, kam jāpievērš uzmanību ir:

Apgrūtinājumu esamība komersantam - sekojošu apgrūtinājumu esamība norāda uz iespējamām komersanta problēmām nākotnē izpildīt saistības vai nodrošināt iekārtu garantijas apkopi, ja tāda radīsies (informāciju ērti ir pārbaudīt vienkopus ŠEIT ievadot komersanta reģistrācijas numuru):

  • VID administrēto nodokļu parādi
  • Aktuāli kavētie maksājumi
  • Likvidācijas process
  • Aktuāls ieraksts maksātnespējas reģistrā

Patērētāju tiesību aizsardzības centra melnais saraksts - komersanti, kas labprātīgi nav izpildījuši Patērētāju Strīdu risināšanas komisijas uzlikto lēmumu PĀRBAUDI ŠEIT

Projekta iesniegumu iesniedz elektroniskā dokumenta formā un paraksta projekta iesniedzējs ar drošu elektronisko parakstu, kas satur laika zīmogu.

SVARĪGI:

Dzīvojamā mājā netiek veikta saimnieciskā darbība un netiks veikta saimnieciskā darbība vismaz piecus gadus pēc Vides investīciju fonda lēmuma par projekta iesnieguma apstiprināšanu. Ja netiek ievērota šī prasība, tad jāatmaksā viss projekta iesniedzējam izmaksātais atbalsts. Dzīvojamā māja ir nodota ekspluatācijā līdz projekta iesnieguma iesniegšanas dienai Vides investīciju fondā, ko apliecina ieraksts zemesgrāmatā. PĀRBAUDI ŠEIT


Dzīvojamā mājā var būt reģistrētas komercsabiedrības, bet tām ir jābūt Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētām struktūrvienībām (struktūrvienības adrese nevar būt norādīta dzīvojamā mājā).

Projekta iesniedzējs un dzīvojamās mājas visi īpašnieki neatbilst noteikumu 12. punktā noteiktajām:

  • iesnieguma iesniegšanas termiņam tuvākajā dienā, kurā pieejama Valsts ieņēmumu dienesta informācija par nodokļu parādiem, ir nodokļu parādi, tai skaitā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu parādi, kas kopsummā pārsniedz 150 euro; (attiecināms, ja reģistrēts VID kā saimnieciskās darbības veicējs) PĀRBAUDI ŠEIT
  • projekta iesnieguma vērtēšanas gaitā centies prettiesiski iegūt vai ir ieguvis savā rīcībā ierobežotas pieejamības informāciju vai centies prettiesiski ietekmēt vai ir ietekmējis projektu iesniegumu vērtēšanu, tai skaitā Vides investīciju fondu vai citu projektu konkursa vērtēšanā iesaistītu amatpersonu vai ekspertu;
  • ar tiesas spriedumu pasludināts maksātnespējas process vai ar tiesas nolēmumu ir pasludināts maksātnespējas process PĀRBAUDI ŠEIT
  • ir noteiktas starptautiskās vai nacionālās sankcijas vai būtiskas finanšu un kapitāla tirgus intereses ietekmējošas Eiropas Savienības vai Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalsts sankcijas PĀRBAUDI ŠEIT un PĀRBAUDI ŠEIT

Ar tādu prokurora priekšrakstu par sodu vai tiesas spriedumu, kas stājies spēkā un kļuvis neapstrīdams un nepārsūdzams, ir atzīta par vainīgu vai tai ir piemērots piespiedu ietekmēšanas līdzeklis jebkurā no šādiem noziedzīgiem nodarījumiem: PĀRBAUDI ŠEIT

  • kukuļņemšana, kukuļdošana, kukuļa piesavināšanās, starpniecība kukuļošanā, neatļauta labuma pieņemšana, komerciāla uzpirkšana, neatļauta piedalīšanās mantiskos darījumos, prettiesiska labuma pieprasīšana, pieņemšana un došana vai tirgošanās ar ietekmi;
  • krāpšana, piesavināšanās vai noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana;
  • izvairīšanās no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu samaksas;
  • noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija vai proliferācijas finansēšana, terorisms, terorisma finansēšana, aicinājums uz terorismu, terorisma draudi vai personas vervēšana un apmācība terora aktu veikšanai;

Ir reģistrēts kā parādnieks uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas iesniedzēju un parādnieku reģistrā PĀRBAUDI ŠEIT

Projektu iesniegumu izskatīšanu, vērtēšanu un lēmumu pieņemšanu par projektu iesniegumu apstiprināšanu, precizēšanu vai noraidīšanu nodrošina Vides investīciju fonds. Ja projekta iesniegumā tiek konstatēta neatbilstība, tad informē projekta iesniedzēju par konstatētajām neatbilstībām un aicina precizēt projekta iesniegumu.

Vides investīciju fonds un projekta iesniedzējs (turpmāk – atbalsta saņēmējs) projekta līgumu paraksta 30 darbdienu laikā pēc dienas, kad pieņemts komisijas lēmums par projekta iesnieguma apstiprināšanu un pēc līguma parakstīšanas atbalsta saņēmējam tiek pārskaitīta atbalsta summa.

Projekta iesniegumu noraida uzreiz, ja:

  • nav iesniegta projekta iesnieguma veidlapa
  • prrojekta iesniegums ir iesniegts pēc 2023. gada 31. decembra vai beidzies finansējums
  • ir iesniegti vairāki projekta iesniegumi par vienu dzīvojamo māju (izskatīs pirmo saņemto)
  • projektā paredzētās aktivitātes nav plānots realizēt Latvijā

Atbalsta saņēmējs katru gadu veic monitoringu par saražoto siltumenerģijas (siltumenerģijas skaitītāja rādījums vai aprēķins par kurināmā patēriņu) un patērēto siltumenerģijas (siltumenerģijas skaitītāja rādījums vai aprēķins par kurināmā patēriņu) apjomu un sistēmā nodoto elektroenerģijas (elektroenerģijas skaitītāja rādījums) un no sistēmas saņemto elektroenerģijas (elektroenerģijas skaitītāja rādījums) apjomu un līdz katra nākamā gada trīsdesmitajai dienai pēc lēmuma par projekta apstiprināšanu pieņemšanas iesniedz monitoringa pārskatu Vides investīciju fondā.